Kahve lekesini halıdan çıkartmanın birden çok tekniği  , yöntemi vardır. Bu yöntemleri en basit kahve lekesinden , inatçı kahve lekesi çıkarmaya kadar sırayla anlatacağız. En basit kahve lekesi sizinde tahmininiz üzerine şekersiz kahve lekesidir. Ve yine bilmemiz gereken ilk müdahale . Kahve halıya döküldü ivedi olarak halıyı beyaz havlu yada havlu peçetelerle tampon yaparak fazla kahveyi halı  üzerinden almalıyız.  Bu işlemi havlu emebildiği kadar tekrar tekrar uygulayınız.

Beyaz bez parçasını ıslatıp sıkınız. Kovada sıvı bulaşık deterjanını köpürterek halıya tampon yapınız. Birkaç dakika bekledikten sonra nemli ılık bezle bastırmadan ovalayınız. Bu yöntemle sonuç alamadıysanız su bardağının beşte birine sirke , kalan kısmına su doldurup halıya fazla bastırmadan ovalayarak çıkarmaya çalışınız. Dikkat etmeniz gereken nokta çıksın diye sirke miktarını artırmayınız aksi taktirde sirkenin rengi halıya çıkabilir, kahve lekesinin yanında birde halınızda sirke lekesi eklemiş olursunuz. Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılarla %95 kahve lekenin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

Önemli Not:

Halıdan leke çıkartma profesyonellerin işidir. Ve en önemli olanda ilk müdahaledir. Siz ilk müdahale hakkını bize vermeyipte kendiniz çıkartmaya çalışırsanız bizim işimizi zorlaştırmış belki de imkansız hale getirmiş olabilirsiniz. Hatta lekeyi çıkartayım derken halının rengini sarartabilir, lekeyi yayabilir ve çıkması imkansız hale getirmiş olabilirsiniz.

Yapılması gereken en önemli işlem beyaz havlu yada havlu peçete ile halıya tampon yapılıp halıdaki fazlalığın emilimini sağlamak ve bizim gibi profesyonel halı yıkama firmalarına halınızı teslim etmektir. İnternet sitelerinde yazan ve kimin hangi firmanın yazdığı dahi belli olmayan tuz ,mısır nişastası ,kolonya , çamaşır sodası , şampuan köpüğü, sirke , gliserin gibi malzemeleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Leke çıkartmada bu malzemeler kullanılsa da hangi halıya, hangi ölçüde verileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verme olasılığınız büyük ihtimaldir. Piyasada bulunan genel leke çıkartıcılar veya  lekeye özel leke çıkartıcılara itibar etmeyiniz bunlarda hangi halıya ne kadar verilebileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verebilirsiniz. Nasıl ki aynı yöntemle bir halıdan leke çıkabiliyorken , aynı yöntemle başka bir halıya zarar verebilirsiniz. Bizim burada belirttiğimiz yöntemler tamamen tavsiye niteliğinde olup bütün sorumluluğu size aittir. Ve yine bilmeniz gerekir ki bu yöntemlerin hiç biri yün halılara uygulanmaz.